Kdy vzniká nárok na výživné? Kdo výživné určuje?

Výživné, často označované i jako alimenty, představuje finanční plnění, které je rodič povinen platit na úhradu potřeb svého dítěte, jestliže toto není schopno samo se živit. Klíčovým předpokladem pro vznik a trvání vyživovací povinnosti je vztah mezi předky a jejich potomky, kdy tito mají vůči sobě vyživovací povinnost.  

Vyživovací povinnost rodičů k dětem

stanovení výživného na dítěVyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, než jsou děti schopny samy se živit. To je základní pravidlo. Nezáleží ani na věku dítěte, dosažení plnoletosti tedy neznamená zánik vyživovací povinnosti.

V praxi se setkáváme nejčastěji s případy, kdy vyživovací povinnost rodičů trvá po dobu studia jejich dítěte na základní, střední nebo vysoké škole. Protože po tuto dobu není dítě schopno samo se živit. Aby vyživovací povinnost zůstala zachována, musí jít o studium, které má smysl a pomocí kterého se dítě připravuje na budoucí povolání. Pokud dítě neustále střídá školy a žádnou nedokončí, nelze po rodičích spravedlivě požadovat další placení výživného.

Životní úroveň dítěte má být shodná s životní úrovní rodičů

Výše výživného mezi rodiči a dětmi upravuje §915 nového občanského zákoníku. „Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.“ Pokud rodiče nejsou schopni výživu svých dětí zajistit, vyživovací povinnost přechází na jiné předky, většinou na prarodiče.

Návrh na určení výživného

Návrh na určení výživného podává rodič, jenž má dítě svěřeno do péče, na okresní soud příslušný podle trvalého bydliště nezaopatřeného dítěte. V případě, kdy dítě dosáhne plnoletosti a nedohodlo se s rodičem na výživném, musí samo podat u soudu návrh na určení nebo zvýšení výživného.

Návrh na určení výživného se často spojuje s návrhem na svěření dítěte do péče a obsahuje obvyklé náležitosti, jako jsou identifikační údaje o rodičích a dětech, zejména jejich jména, narození a bydliště. Nesmí v něm chybět údaje o majetkových poměrech a příjmech rodičů a výdajích na zajištění péče o dítě a na zajištěné potřeby dítěte.

Výživné na děti přiznává soud

Pokud dochází k rozvodu manželů, nárok na výživné a jeho výši přiznává a určuje soud. V praxi jsou obvyklé dvě cesty, kdy první je schválení dohody mezi rozváděnými rodiči soudem a druhou je samotné rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče jednomu z rodičů a přiznání nároku na výživné.

V případě, že rodiče dítěte a bývalí partneři nebyli sezdáni a jsou ochotni se dohodnout, mají možnost tak učinit ústně či písemně. Vztahy mezi bývalými partnery při rozchodu bývají ale zřídkakdy přátelské, proto je pravidelnější variantou soudní cesta pro určení, komu bude svěřeno dítě do péče o dítě a jak vysoké výživné je povinen druhý rodič platit.

Výši výživného soud řádně posoudí a vyhodnotí

Úvahy soudu při rozhodování o výši výživného ovlivňují nejen potřeby dítěte a majetkové poměry rodiče, který o něj pečuje, ale také možnosti, schopnosti a majetkové poměry rodiče, který je povinen výživné platit. Soud situaci posuzuje a vyhodnotí. Mimo jiné zjišťuje i to, zda se povinný rodič schválně nevzdal zaměstnání, aby nemusel výživné hradit.

Přihlíží k tomu, jak a v jaké míře povinný rodič o dítě osobně pečuje, jakým způsobem se dítě připravuje na budoucí povolání, jaké má koníčky a aktivity. Všechny tyto okolnosti soud při svém rozhodování zohledňuje a přitom má na zřeteli hlavně zájem dítěte. Není vázán výší výživného, kterou rodiče navrhují, může určit částku vyšší nebo i nižší, než jaká byla navržena.

Rozsudek je vhodné mít vždy po ruce

Rozsudek o výživnémRozsudek, kterým soud určí nebo změní výživné, je důležitý dokument, který slouží i jako exekuční titul v případě, kdy povinný přestane výživné platit. Díky rozsudku soudu o výživném je možné výživné vymáhat exekučně či výkonem rozhodnutí prostřednictvím soudních vykonavatelů.

Obvykle je úhrada výživného nastavena tak, že se platí oprávněné osobě pravidelně každý měsíc dopředu. Soud může rozhodnout i o stanovení zpětného výživného za předchozí až tři roky od zahájení soudního řízení. Při rozhodování o zpětném výživném musí soud určit i dobu, od které došlo ke vzniku nároku na výživné.

Co dělat, když nejste spokojení s rozhodnutím soudu o výživném?

Nejste spokojení s rozhodnutím soudu a výší určeného výživného? Proti rozsudku soudu je vždy možné do 15 dnů ode dne doručení rozsudku do vlastních rukou či datové schránky podat odvolání k příslušnému krajskému soudu.  Odvolání se podává prostřednictví soudu okresního, ten předá spis soudu krajskému.

Soud je taky možné požádat o zvýšení výživného kdykoli po změně poměrů na straně rodiče či dítěte nebo každé tři roky od posledního rozsudku soudu o výživném. Dítě se neustále vyvíjí a dosažení vyššího věku souvisí také s vyššími potřebami.  Proto je zavedenou praxí zvýšení výživného bez problémů každé 3 roky.

Pomůžeme se zvýšením výživného

Potřebujete pomoci se zvýšením výživného? Nedostáváte alimenty v požadované výši nebo vůbec? Nečekejte a začněte výživné exekučně vymáhat. Jedině tak máte možnost získat náhradní výživné od státu až 3 000 Kč měsíčně. Rádi vám se vším pomůžeme! Stačí kontaktovat naše šikovné kolegy

 

Potřebujete pomoci?
Zajímá vás více informací?